divadlo
divadlo
činohra
stand-up & talkshow
hudba
hudba
folk & country & world music
jazz & blues & chanson
klasická hudba
opera & opereta & muzikál
pop & rock
world music & alternativa
zahraniční hvězdy
kino
kino
balet & opera v kině
filmy
kino pro děti
koncerty & hudební filmy
výstavy v kině
pro děti
pro děti
divadlo & akce pro děti
kino pro děti
pro seniory
pro seniory
hudba & tanec & divadlo
přednášky
přednášky
cestování s besedou

 

Měšťanská beseda facebook

 

Youtube

 

 

Skip Navigation Links

Pro Musica Nipponia / Ensemble Nipponia


Foto 0
  • Datum:

 

    Žádné projekce

 V Měšťanské besedě vystoupí jeden z nejznámějších a nejuznávanějších japonských komorních hudebních těles. Bezejmenná čajovna a Dominik centrum v rámci Ozvěn International Shakuhachi Festival Prague 2017 uvádějí slavný orchestr japonských tradičních nástrojů Pro Musica Nipponia.

Orchestr Pro Musica Nipponia (jap. Nihon Ongaku Shūdan) založil již v roce 1964 Minoru Miki, po Tóru Takemitsuovi nejvýznamnější japonský skladatel. Od té doby se soubor vypracoval do pozice jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších japonských komorních hudebních těles. Již od svého vzniku ho tvoří špičkoví hudebníci hrající klasické i soudobé skladby na japonské tradiční hudební nástroje, jakými jsou například shakuhachi, shamisen, koto nebo biwa. Pro Musica Nipponia získala celou řadu hudebních ocenění a koncertuje po celém světě. V České republice vystupoval tento soubor naposledy v roce 2001 na festivalu Pražské jaro.

Na plzeňském koncertu uslyšíte Pro Musicu Nipponii v její komprimované, ale reprezentativní podobě včetně výkonného ředitele a virtuóza na flétnu shakuhachi Hiromu Motonagy, nejlepší japonské hráčky na koto Keiko Hisamoto a vrcholného hráče na shamisen Kodaie Minody.

Koncert v rámci Ozvěn International Shakuhachi Festival Prague 2017

Program koncertu:

Yachio Jichi – Fujinaga Kengyo, 1740
Shadows – Yoko Sato, 2004
Midare Rinzetsu – Yatsuhashi Kengyo, 17. stol.
Crosscurrents – Takuma Itoh, 2016
Aki no Kyoku – Minoru Miki, 1980

Hiromu Motonaga

působí jako výkonný ředitel Pro Musica Nipponia a vrcholný hráč na tradiční japonskou flétnu shakuhachi v tomto orchestru. Jeho styl hraní vychází z klasických kompozic Kinko-ryū a z meditativního zvuku sladeb Honkyoku. Podobně jako Tóru Takemitsu vytváří moderní hudbu užíváním tradičních postupů, zároveň však spolupracuje s mnoha umělci z jiných žánrových odvětví. Zkomponoval více jak dvacet skladeb pro tradiční japonské nástroje a koncertuje po celém světě.

Keiko Hisamoto

je vnučkou legendárního mistra na třináctistrunnou harfu koto – Genchi Hisamota. Její způsob hraní vychází ze stylu Yamada, který je pro současnou japonskou hudební scénu méně obvyklý. Tradiční japonskou hudbu studovala na prestižní Kunitachi Music University a na NHK akademii. Členkou Pro Musica Nipponia je od roku 2003; pravidelně učinkuje i s předními japonskými popovými zpěváky. Kromě Japonska vystupovala na mnoha zahraničních festivalech.

Kodai Minoda

absolvoval National University of Fine Arts a hru na shamisen studoval u jednoho z nevýznamnějších mistrů tohoto nástroje, Goshiro Kineya. Kromě souboru Pro Musica Nipponia Minoda koncertuje se sdruženími Nagauta To-on, Ensemble Muromachi nebo Wagakudan Koh; po celém světě doprovází divadelní představení divadla kabuki, vystupuje v televizi a rozhlase. Po mnoho let je Kodai Minoda ředitelem Shamisen akademie, ve které se věnuje především vzdělávací a osvětové práci.

SLEVY NA VSTUPNÉM:
vstupné pro seniory nad 65 let: 210,- Kč
vstupné pro studenty do 26 let: 210,- Kč

 

 

Návštěvníci této akce si také koupili:

 

<červenec 2018>
poútstčtsone
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345